tu jesteś: żeglarstwo / polscy zeglarze / roman paszke


Roman Paszke


Roman Paszke jest jedną z głównych postaci polskiej żeglugi. Był kapitanem jachtowym, uczestniczył w konstruowaniu łodzi, a przede wszystkim to dzięki niemu polskie jachty do dziś biorą udział w regatach dookoła świata.

Krótki życiorys:

Roman Paszke urodził się 25 maja 1951 roku w Gdańsku. Skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Paszke zainicjował budowę pierwszego w Polsce jachtu zaliczanego do klasy One Ton – Gemini. Statek ten był pierwszym jachtem wypływającym w pełne morze. Którego kadłub zbudowany został z włókna węglowego.

Stocznia Jachtowa Gemini International to także dzieło Romana Paszke. Powstały w niej następujące jachty: MK Cafe Premium, rok 1995 oraz jacht klasy ILC 40 MK Cafe, rok 1996.

Wspomniany już udział polskich załóg w ogólnoświatowym wyścigu The Race, rozpoczyna się od roku 1999 kiedy to oficjalnie Roman Paszke przedstawił program polskiej załogi na wyścig w roku 2000. To nie koniec wkładu żeglarza w przygotowanie do The Race. Ostateczny katamaran, na którym wystartowała polska ekipa to także zasługa Paszke. Katamaran zamówiony u Francuzów nie byłby skończony na czas, zmusiło to żeglarz do szukania na własną rękę gotowego jachtu.

Jacht na którym wystartowali Polacy był dziełem Gillesa Olliera. Nazwany początkowo „Explorer”, ostatecznie nosił nazwę „Polpharma- Warta”. Polacy zajęli 4 miejsce przepływają 32 tys. mil morskich w 99 dni, 12h i 31 minut.


Polityka Prywatnosci |

Żeglarstwo