tu jesteś: żeglarstwo / polscy zeglarze / baranowski


Krzysztof Baranowski


Krzysztof Baranowski urodził się 26 czerwca 1938 roku we Lwowie. Żeglarz, jachtowy kapitan żeglugi morskiej. Dziennikarz, nauczyciel , krótkofalowiec SP5ATV. Krzysztof Tadeusz Baranowski jest pierwszym Polakiem, który opłyną kulę ziemską. Dokonał tego dwukrotnie.

Baranowski ukończył studia na Politechnice Warszawskiej na kierunku elektroniki oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Krzysztof Baranowski w roku 1972 zajął 12 miejsce na jachcie o nazwie „Polonez” w regatach samotnych żeglarzy. Kilka dni później rozpoczął podróż dookoła świata i po 272 dniach pokonał 35424 mile morskie .

W roku 200o Baranowski wyruszył po raz drugi w rejs dookoła świata. Tym razem pokonał 20000 mil morskich płynąc trasą równikową.

Poza pływaniem Krzysztof Baranowski pracował w Trybunie Ludu a w latach 60-tych był jej redaktorem naczelnym. Pełnił również funkcje redaktora naczelnego czasopisma Jachting. Wielokrotnie tez występował w telewizji, szczególnie w programach dla dzieci. W roku 2008 został członkiem rady programowej Polskiej Fundacji Morskiej.Polityka Prywatnosci |

Żeglarstwo