tu jesteś: żeglarstwo / zeglarstwo regaty

Żeglarstwo: regaty


 

Niewątpliwie jedną z najbardziej widowiskowych rzeczy w żeglarstwie są regaty. Jest to dość widowiskowy element tego sportu. Regaty żeglarskie są tylko jednym rodzajem tych wyścigów- różnią się one między sobą rodzajem wykorzystywanych łodzi. Same regaty żeglarskie są między sobą bardzo zróżnicowane. Podczas zawodów może być rozgrywany jeden wyścig, ale równie dobrze może być ich kilka. Wśród regat możemy wyróżnić również tzw. regaty floty, meczowe i zespołowe. W pierwszych bierze udział grupa łodzi, w drugich rywalizują ze sobą tylko dwie jednostki, w trzecim natomiast startują po dwa zespoły liczące przynajmniej po dwie łodzie. Oczywiście nad prawidłowym przebiegiem wyścigu czuwają sędziowie.
W zależności od tego, gdzie odbywają się regaty mówi się o regatach małych łodzi- odbywają się one na trasie wyznaczonej przez boje. Dalej regaty: przybrzeżne, morskie, oceaniczne i dokoła globu. Te ostatnie wzbudzają największe emocje i relacje z nich są nadawane w większości telewizji- również w TVP.


 łopoczące na wierze żagle

Regaty na Mazurach


 

Najbardziej znane w Polsce regaty śródlądowe, odbywają się oczywiście na Maurach. Co roku nad Wielkie Jeziora ściągają tysiące turystów, spora część z nich to amatorzy żeglarstwa. Przyjeżdżają tu właśnie na regaty- albo jako uczestnicy, albo jako obserwatorzy. Oprócz regat otwartych- w których udział może wziąć praktycznie każdy, odbywają się również regaty „branżowe”- zamknięte dla szerokiej publiczności. I tak np. na Mazurach odbywają się żeglarskie mistrzostw aktorów, żeglarzy itp. Ostatnio regaty stały się również popularnym elementem turnusów integracyjnych. W sezonie letnim regaty urządzają wszystkie większe miasta Warmii i Mazur- mamy więc regaty o puchar burmistrza Węgorzewa, Mikołajek czy o puchar prezydenta Olsztyna. Zdecydowanie najbardziej prestiżowe regaty żeglarskie odbywają się na trzech jeziorach: Mamrach, Śniadrwach i Giżyckim. Na tym ostatnim mają miejsce regaty o puchar premiera Rzeczpospolitej Polskiej.

regaty 
Polityka Prywatnosci |

Żeglarstwo