tu jesteś: żeglarstwo / stopnie


Stopnie żeglarskie


Stopnie w żeglarstwie są państwowymi uprawnieniami, które upoważniają do prowadzenia statków. Uprawnienia te potwierdzone są dokumentem o nazwie patent żeglarski. Można dzięki tym, uprawnieniom pływać zarówno łodziami sportowymi jak i rekreacyjnymi czyli jachtami. Wyjątkami do prowadzenia których nie jest wymagane posiadania patentu są: jachty żaglowe o długości nie większej niż 7,5 metra oraz jachtów motorowych, których moc silnika nie jest większa niż 10kW.

W polskim prawie występują cztery stopnie żeglarskie – każdy dostosowany do umiejętności i potrzeb. Pierwszym stopniem żeglarskim jest:

żeglarz jachtowy: mogą o niego starać się osoby które ukończyły 12 lat. Patent ten upoważnia do prowadzenia jachtów bez napędu, lub z napędem pomocniczym pływających po wodach śródlądowych czyli po jeziorach i rzekach. Osoby z tym patentem mogą również pływać po morzach jachtami nie dłuższymi niż 8,5 metra.

Kolejny stopień to sternik jachtowy należy mieć ukończone 18 lat by móc uzyskać ten stopień. Następnie można zdobyć uprawnienia jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego. Oczywiście każdy kolejny stopień daje większe możliwości, ale tez wymaga większych umiejętności i doświadczenia.Polityka Prywatnosci |

Żeglarstwo