tu jesteś: żeglarstwo / jachty instalacje

Jachty- instalacje


Instalacja wodna na jachcie

 klasyczy schemat instalacji wodnej na jachcie

Dodatkowo pamiętać należy o jednym- do mycia należy używać płynów, które rozkradają się w środowisku. Do takich należy m.in. znany wszystkim Ludwik.
 W jej skład wchodzi przede wszystkim zbiornik na wodę, przewody go zasilające, przewody rozprowadzające wodę po jachcie, kranów zlewów, słuchawek itp. oraz odpowietrzania i zaworów.
Warunki użytkowania i obsługi instalacji wodnej nie odbiegają od tych, jakie obowiązują w domu. Przede wszystkim należy więc uważać, aby nie zapchać przewodów np. resztkami pożywienia. Najlepiej byłoby aby istniejące na jachcie zlewy posiadały wbudowany rozdrabniacz. Dzięki temu unikniemy używania detergentów i kreta, który niekoniecznie dobrze wpływa na rury. Wylewanie za burtę wody z płynami do mycia naczyń nie jest wskazane. Tutaj kolejny apel, do którego powinniście zatosować się poczas żeglarskich wypraw- jak najmniej szkodzić przyrodzie!
Instalacja gazowa na jachcie

 butla gazowa
Najlepiej co jakiś czas sprawdzać szczelność przewodów. Można zrobić to smarując przewody tuż przy łączeniach, płynem do mycia naczyń lub po prostu śliną. Jeśli pojawia sie bąbelki, wówczas natychmiast należy odciąć dopływ gazu. Najlepiej gdyby na czas nieużywania gazu, był on stale zakręcony. Będziemy wówczas mieć o jedno zmartwienie mniej
Instalacja gazowa jest drugą najważniejszą instalacją znajdującą się na jachcie. Jej podstawową składowa jest oczywiście butla gazowa. Należy pamiętać o tym, że powinna być ona umieszczona poza kabiną. W razie wybuchu zostaje zmniejszone niebezpieczeństwo śmierci lub okaleczenia żeglarzy. Oprócz butlo w skład  instalacji wchodzą również przewody doprowadzające gaz oraz reduktor ciśnienia i zawór odcinający. Z gazem należy obchodzić sie bardzo ostrożnie. Jeśli zacznie się ulatniać, cięższy od powietrza propan- butan osiądzie w zenzie. Wówczas jedna iskra wystarczy do spowodowania wybuchu. Żeglarstwo to w końcu również przestrzeganie reguł-  przypadku instalacji gazowej są one szczególnie potrzebne

Instalacja elektryczna
 instalacja elektryczna
 Instalacja elektryczna jest trzecią z najważniejszych instalacji znajdujących się na jachcie. Jej zadaniem jest zasilanie wszystkich znajdujących się na jachcie urządzeń takich jak np. oświetlenie, radio itd. Oczywiści jej sercem jest akumulator połączony przewodami z rozdzielnią umożliwiającą odcięcie zasilania od linii). Stąd prąd biegnie do  odbiorników.
Rozdzielnia wyposażona jest w przełączniki zaopatrzone w bezpieczniki. Jeśli nagle zabraknie nam prądu najpierw powinnyśmy sprawdzić czy przypadkiem nie wyskoczył bezpiecznik. Jeśli tak, to należy sprawdzić, czy do sieci nie jest podłączonych zbyt dużo urządzeń. Możliwe jest również, że uszkodzony bezpiecznik  nadmiernie sie rozgrzewa. Wówczas najlepiej mieś ze sobą zapasowy. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób stresu.


Pozostałe instalacje na jachcie

Oprócz wyżej wymienionych trzech najważniejszych instalacji, na jachcie znajduje się ich jeszcze kilka. Najważniejszą z pozostałych jest niewątpliwie instalacja sanitarna. Oprócz niej możemy wyróżnić jeszcze instalację paliwową i zenzową. Ich poprawne działanie jest niezbędne do zachowania właściwego bezpieczeństwa oraz komfortu rejsu.
Instalacja zenzowa- czyli odprowadzająca nadmiar wody. Zwykle nie jest instalowana na małych jachtach, konieczna jest za to na jednostkach pływających na morzu. W jej skład wchodzą: pompa, przewody odprowadzające wodę, odpływu i zaworu zwrotnego.

Instalacja paliwowa- chyba nie trzeba tłumaczyć do czego służy instalacja paliwowa. Składa się z wlewy paliwa, pompy paliwowej i przewodów odpowietrzających
Instalacja wentylacyjna- jej funkcja jest wymiana powietrza w kabinie. W zasadzie składa sie tylko z wywietrzników, co niektórzy zakładają w nich również filtry, ale nie jest to konieczne

Instalacja sanitarna- czyli po prostu toaleta. Miejsce, z którego podczas żeglarskich wojaży będzieci korzystać tak samo często jak z kambuzu. W mniejszych jednostkach stosuje sie toalety chemiczne. Obecnie produkowane jachty są raczej wyposażane w klasyczne zbiorniki na nieczystości (których nie odprowadza się do wody). W toaletach chemicznych do rozkładu fekaliów stosuje się biodegradatory i koncentraty enzymatyczne. Nie wolno również używać zwykłego papieru toaletowego. Do toalet chemicznych przeznaczony jest cienki, łatwo rozkładający się papier.
 system paliwowy

jacht wewnątrzPolityka Prywatnosci |

Żeglarstwo