tu jesteś: żeglarstwo / jachty historia

Jachty- historia


 

    Może zabrzmi to nonsensownie, ale polskie żeglarstwo wcale nie narodziło się w Polsce. Miejscem , gdzie po raz raz pierwszy Polacy zajęli się jachtingiem była Syberia. Pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku we Władywostoku i Charbinie powstają drużyny harcerskie.
    Sytuacja zmieniła się wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i dostępu do morza. Syberyjscy harcerze rozpoczęli organizowanie na Helu szkółek żeglarskich. W roku 1919 powstaje, pierwsze na ziemiach polskich Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa. Kilka lat później przekształciło się ono w Klub Żeglarki Chojnice (również pierwszy w Polsce). W 1924 dzięki Antoniemu Aleksandrowiczowi powstaje Yacht Klub Polski. Jego pierwszym komandorem został Mariusz Zaruski.. Pierwszym jachtem pływającym pod polska banderą była dwumasztowa „Carmen”. W tym samym czasie co YKP swoja działalność zaczynają Wojskowy Yacht Klub w Warszawie (późniejszy Oficerski Yacht Klub), sekcja żeglarska AZS Warszawa (późniejszy Yacht Klub AZS), Ośrodek Wychowania Morskiego i inne. W roku 1924 w Polsce powstaje Naczelny Związek Żeglarski, który stał sie członkiem Międzynarodowego Związku Żeglarstwa Regatowego. W roku 1927 powstaje Komitet Floty Narodowej- z jego funduszów zakupiono najsłynniejszą bodaj polska fregatę- Dar Pomorza (wszedł do służby w 1930 roku). Po roku 1930 polskie żeglarstwo zaczęło gwałtownie sie rozwijać. W 1932 roku Władysław Wagner i Rudolf Korniowski, dwaj harcerze, na slupie „Zjawa” wyruszyli w rejs dokoła świata.. Rok później A. Bohomolec, J. Wietkowski i J. Świętochowski organizują pierwszy rejs przez Atlantyk- z Gdyni do Chicago. Pięć lat później na jachcie „Poleszuk” w rejs dokoła świata wyruszają wyruszają warszawscy harcerze (rejs przerwał wybuch wojny). Działalność Polskiego Związku Żeglarstwa przerwała II Wojna Światowa. PZŻ został reaktywowane dopiero pod koniec lat 50- tych (1956). Od tego czasu w Polsce w pełni narodziło się żeglarstwo morskie. Zaowocowało to szeregiem rejsów: 1957- żaglowce „Zew Morza” i „Generał Zaruski” żeglują do Narwiku; 1959- jacht „Wieś” płynie na Morze Północne i na Islandię; 1960- „Dar Opola” płynie na Morze Czerwone. W następnych latach polskie jachty i żaglowce zawitały na Wody Ameryki Południowej, Australii i Oceanii i Afryki.
    Żeglarze doczekali się również własnej nagrody. W roku 1970 ustanowiono nagrodę „Rejs Roku”. Ze swojej strony Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej ufundował nagrodę- „Srebrny Sekstant” przyznawany za największy wyczyn żeglarski w roku. Kilk alat póżniej polskie jachty zaczęły startować w Międzynarodowych regatach Samotnych, rejsie odbywającym się między Wielką Brytanią a USA.


Żeglarstwo współcześnie

W kolejnych latach żeglarstwo zostało poddane nieustannym zmianom. Było to związane z jego komercjalizacją i przekształceniem w dyscyplinę ściśle sportową. Mimo to, „Prawdziwi żeglarze” ciągle w Polsce pozostali. W latach 90- tych, mimo, że bez wielkich sukcesów, które przypadały na lata 70- te, polskie żeglarstwo nadal ma sie czym pochwalić. W 1991 jacht „Vagabond” dwukrotnie okrążył Spitsbergen i Ziemię Północno- Wschodnią. Rok później polskie żaglowce uczestniczyły w transatlantyckich regatach „Colubus- 92”
(szlak podróży Kolumba do Nowego Świata).     W 1994 roku, w Tczewie, świętowano 70 lat stworzenia Polskiego Związku Żeglarskiego. W tym samym roku T. Jakubowski, na jachcie „White Eagle II” opłynął świat.

 żaglówka

żaglówka

żaglówka

żaglówkaPolityka Prywatnosci |

Żeglarstwo